Inget browserstöd

Din webbläsare är väldigt gammal. Den är så pass gammal att den här webbplatsen inte kommer att fungera riktigt som den ska. På browsehappy.com kan du få hjälp med att uppgradera din webbläsare och förbättra upplevelsen.

Meny

Stäng
63°0'N 12°12'E +46 (0) 612 530 60, info@highcoastwhisky.se High Coast, Sweden
+46 (0) 612 530 60 info@highcoastwhisky.com @highcoastwhisky
Meny

Festival 2019

Tack för en fantastisk festival 2019!
Nästa år blir ännu bättre!
Save the date festival 2020 – 26-27/6

Välkomna den 28:e och 29:e juni 2019 för den första festivalen under vårt nya namn High Coast Whiskyfestival. Vi kan utlova en riktig kanonfestival med start på fredag den 28 juni då grindarna öppnar 17.00. Senare på fredagskvällen drar Moneybrother igång på med fullt tryck på scenen. Restauranger, barer och utställare är också i full gång.

På lördag öppnar vi som vanligt kl 11.00 till en dag fylld av alla whiskyprovningar, events från scenen, god mat, goda vänner och skön stämning på det vackra destilleriområdet vid älvstranden.
Biljetter till både provningar och inträde köper du på tickster.se, följ länken nedan.

Entré

Fredag 395 kr/person (inkl konsert med Moneybrother).
199kr/person under 18år i målsmans sällskap.
Gratis för bran under 12år.

Lördag 200 kr/person.
Gratis inträde under 18år i målsmans sällskap.

2 – dagars 495 kr/person.
199kr/person under 18år i målsmans sällskap.

Länk till biljettbokningen

Whiskyprovningar

Roger Melander

Magi direkt ur faten, kl. 11:45 (ca 70 min)

Destillerichef Roger Melander vakar som en hök över 10 000 fat i lagerhusen. Av skäl vi inte går in på här tycker han att faten är hans egna. Vi tvivlar inte, han har koll på vad som döljer sig djupt därinne. Välkommen på en annorlunda provning där Roger tar fram valinchen och serverar högoktaniga favoriter direkt ur tunnorna.
Roger Melander, 300 kr/person, 100 platser. Lördag.

Quercus – En studie i ek, kl. 17:00 (ca 70 min)
Det är i eken det händer. Vill inte eken vara med på att göra en riktigt bra whisky så går det inte. Men ek är en knepig rackare som måste behandlas med skicklighet och omsorg. Få vet mer om ekens hemligheter än Roger Melander. Välkommen på en lärorik resa.
Roger Melander,  300 kr/person, 100 platser. Lördag.

Quercus III — Petraea

Lars Karlsson

Exklusiv provning, kl. 13:45 (ca 70 min)


Whisky behöver såklart inte vara bättre bara för att den är dyrare. Men jo, tyvärr är det ofta just så. High Coast egen Lasse Karlsson har en makalösa näsa för bättre whisky. På den här provningen spänner han sina doftreceptorer lite mer än vanligt och häller upp dyrgripar i den övre mästarklassen.
Lars Karlsson, 650 kronor, 45 platser. Lördag.

I High Coast gömmor, kl. 17:15 (ca 70 min)

Det finns mycket spännande i Box/High Coast gömmor, whisky du glömt och whisky du aldrig fått en chans att se. Vi har bett Lars Karlsson ta ett extra varv i lagerhusen och nosa fram de där sorterna med det lilla extra.
Lars Karlsson,  400 kr/person, 45 platser. Lördag.

Peter Söderlind

Från timmer till whisky, kl. 15:00 (ca 70 min)


The story of wood i Ådalen börjar långt innan whiskyn, långt innan Box.
Med timret och älven som en gemensam nämnare tar Peter oss tillbaka till hur det en gång var och hur det utvecklats fram tills nu, samtidigt som vi provar fem utvalda whiskies från främst BOX-epoken.
Peter Söderlind, 300 kr/person, 45 platser. Lördag.

Hasse Nilsson

Älvrök i sommarkvällen, kl 18:00 (Fredag )
Finns det något mer magisk än älvornas dans i den norrländska sommarkvällen. Det ska i så fall vara mystiken i en riktigt bra rökig whisky. Hasse har valt ut några favoriter från när och fjärran. Vänta dig rökbomber från både Skottland och Höga Kusten. Hasse Nilsson, 300kr/person, 45 platser, ca 70 min. Fredag.

Whiskyns ABC, kl 12:15
Med kunskap blir whiskyn godare. Hasse går igenom grunderna för dig som vill veta mer om denna ädla dryck. Hasse Nilsson, 300kr/person, 45 platser, ca 70 min. Lördag.

Älvrök i sommarkvällen, kl 20:00
Finns det något mer magisk än älvornas dans i den norrländska sommarkvällen. Det ska i så fall vara mystiken i en riktigt bra rökig whisky. Hasse har valt ut några favoriter från när och fjärran. Vänta dig rökbomber från både Skottland och Höga Kusten. Hasse Nilsson, 300kr/person, 45 platser, ca 70 min. Lördag.

Dave Francis

Whisky med tilltugg, kl 17:45 S

Vår nye exportchef Dave guidar er genom olika whiskysorter med tips på kombinationer tillsammans med ost och choklad. Dave Francis, 450 kr/person, 45 platser, ca 70 min. Lördag.

Thomas Sundblom

Rhum, Rum, Ron, Rom, kl 19:30

Vad är egentligen skillnaden på dessa benämningar? Vad finns det för regler runt rom?
Allt fler dryckeskonnässörer letar sig till romen, men få har kunskap om denna spännande dryck. Nu har du chansen att få lära dig massor om rom. Tillsammans med Thomas Sundblom, VD på Clydesdale, provar vi ett antal sorter och lär oss om historien, ursprungen, tillverkningen, lagringen, reglerna och givetvis smaken.
300 kr/pers, 45 platser, ca 70 min. Lördag

Pramod Kashyap

Amrut-provning fredag kl 18

Det indiska undret slår världen med häpnad. Amrut Single Malt Whisky har verkligen blivit väl mottagen runt om i världen och man vinner priser för sin whisky på löpande band. Nu kommer Pramod från Bangalore och presenterar vad Amrut är och deras whisky. Det kommer även att provas en del rariteter under denna exklusiva provning.
Språk engelska. 350 kr/pers, 45 platser, ca 70 min. Fredag

Amrut-provning lördag kl 11:30

Det indiska undret slår världen med häpnad. Amrut Single Malt Whisky har verkligen blivit väl mottagen runt om i världen och man vinner priser för sin whisky på löpande band. Nu kommer Pramod från Bangalore och presenterar vad Amrut är och deras whisky. Det kommer även att provas en del rariteter under denna exklusiva provning.
Språk engelska. 350 kr/pers, 45 platser, ca 70 min. Fredag

Länk till biljettbokningen

Buss

Bussen går tillbaka 23:00 på fredag och 22:00 på lördag.

High Coast Tidtabell:Lördag:Fredag:
Ort:Tid:Tid:
Örnsköldsvik RC09.4515.45
Bjästa HPL E4 S10.0016.00
Docksta Busstation10.1516.15
Ullånger Busstation10.2516.20
Lugnvik Kiosken10.4516.40
Sundsvall Busstation09.2015.15
Timrå HPL E4 N09.3515.30
Härnösand RC10.1016.00
Älandsbro HPL E4 N10.1516.10
Veda HPL RV 9010.3016.25
Hälledal HPL RV 9010.3516.30
Lunde HPL Bilisten 10.4016.40
Sollefteå RC10.1516.00
Remsle  HPL Pizzerian10.2016.05
Björkåbruk HPL 33410.4016.20
Grillom HPL 33410.4516.30
Undrom HPL Affären10.5516.40
Lo HPL 33411.0016.50

Lokalbuss

Fredag
KramforsHigh CoastHK-Hotellet-BjörkuddenHigh Coast
16.3017.0017.3018.00
17.3018.00
18.3019.00
19.3020.00
KramforsÅterHK HotelletÅter
23.1522.4523.3023.00
00.0023.30
00.1523.45
Lördag
KramforsHigh CoastHK-Hotellet-BjörkuddenHigh Coast
10.0010.3011.0011.30
11.0011.3013.0013.00
12.0012.30
13.0013.30
14.0014.30
15.0015.30
16.0016.30
KramforsÅterHK HotelletÅter
20.4520.15
21.1520.45
21.4521.1522.4522.15
22.1521.45
22.4522.15

Avgång enligt tidtabell på utsatt tid lägg till i minuter så ser du när din hållplats passeras

OBS! Betalning för enkelresa görs direkt på bussen med Swish ej kontant eller kort.
Biljettpris: 50 kronor enkel resa

Hållplatser från Kramfors:
Resecentrum
Bollsta bussstation12
Nyland Folkets hus18
Sandslån, Unanders motor22
Festivalen30
Hållplatser från Höga Kusten hotellet
Hotell Höga Kusten
Hotell Björkudden infart Nyadal5
Klockestrand butiken15
Lugnvik kiosken23
Bjärtrå avfart mot Köja28
Festivalen35

The High Coast Whisky Insider